Tarih

250 yıldan daha önce, 1746'da sanat ve iş 23 yaşındaki sanatçının ellerinde birleşti, Jean-Henri DOLLFUS kendisiyle yaşıt girişimciler Jean-Jacques SCHMALZER  ve Samuel KOECHLIN ile ortak bir maceraya başladı. Boyanmış kumaşların moda trendinden ve Jean-Henri'nin yeteğinden faydalanarak, Avrupadaki ilk el boyaması Hint baskılı kumaşları üretmeye başladılar.

Yıllarca iş sadece kumaş baskısı olarak devam etti, ve iki ortak kadeş Jean-Henri ve Jean DOLLFUS bunu sürdürdü.

Globalleşme bugünkü gibi tüm Dünya'yı sarmadan çok önceleri, şirketleri için global vizyonları vardı ve kumaşlarını Dünya'nın tüm bölgelerine ihraç ediyorlardı.

18. yüzyılın bitimine doğru Jean-Henri DOLLFUS'un yeğeni, Daniel DOLLFUS işin başına geçti. 1800 baharında, Anne-Marie MIEG ile evlendi ve o günlerde yaygın olduğu gibi karısının ismini kendi isminin yanına koydu. O yıl şirkete yani ticari ismini verdi DOLLFUS-MIEG & Compagnie, ya da D.M.C.

 

Aynı zamanda Leeds, England'daki çalışmalarını tamamlıyordu. Genç Dollfus kimyacı JOHN MERCER'in, "merserizasyon" unu keşfetti. Bu işlem pamuk ipliğini kostik sodadan geçirip pamuğu modifiye ediyor ve ona sağlamlık, uzun ömür ve ipeksi bir görünüm kazandırıyordu.

19. yüzyıldada DMC ünlü nakışçı Therese de DILLMONT ile uzun süren bağlantılar kurdu. Bu yetenekli kadın ile Jean DOLLFUS-MIEG arasındaki dostluk onu Dornach'a -Mulhouse yakınlarında bir şehir- götürdü, orda DMC ile yakın ilişkilerini devam ettirerek kendi nakış okulunu kurdu.

 

Her iki Dünya savaşı üretimi yavaşlattı ve 1961'de şirket THIRIEZ & CARTIER BRESSON ile birleşti. Yeni şirket DMC ticari adını ve THIRIEZ & CARTIER BRESSON'ın ünlü at başını aldı.

 

 

 

Bugün DMC Grup uluslararası organizasyonu ile son tüketiciye yönelik iplikler, endüstriyel iplikler ve tekstil ürünleri üretmektedir. Şirket kaliteye ve yaratıcılığa 18. yüzyıldan daha fazla bağlılığını sürdürmektedir. Dollfus ailesinin en başlardaki parolası bugün hala yaşamaktadır:

TENUI FILO MAGNUM TEXITUR OPUS
"Güzel bir iplikten sanat doğdu."